Przejdź do menu Przejdź do treści
Instytut Nauk Technicznych > Laboratorium badań metalograficznych

Laboratorium badań metalograficznych

Laboratorium preparatyki metalograficznej i obróbki cieplnej (s. 9)

 

opiekunowie:

Piotr Czaja, Agnieszka Twardowska

 

Laboratorium wyposażone jest w urządzenia umożliwiające przygotowanie próbek do badań metalograficznych przeznaczonych do badań mikrostrukturalnych metodami mikroskopii świetlnej oraz elektronowej skaningowej, , a także przeprowadzenia podstawowych zabiegów cieplnych (nagrzewanie, wyżarzanie, starzenie, hartowanie, odpuszczanie) oraz przygotowania mieszanin proszków i ich spiekania swobodnego w zakresie temperatur do 1600°C.

Preparatyka metalograficzna obejmuje cięcie detali (metale, niemetale), inkludowanie na zimno, szlifowanie i polerowanie mechaniczne, polerowanie i trawienie chemiczne i elektrochemiczne.

  • Stanowisko preparatyki próbek metalograficznych:
  1. przecinarka tarczowa precyzyjna średnio obrotowa CT-2300, z ręczną regulacją posuwu
    i zamkniętym układem chłodzenia,
  2. przecinarka precyzyjna tarczowa wolnoobrotowa Struers Minitom, z zamkniętym układem chłodziwa i ręczną regulacją nacisku,
  3. polerko – szlifierka Stuers LaboPol z systemem magnetycznym mocowania tarcz lub papierów ściernych. Przystosowana do szlifowania i polerowania próbek na mokro i sucho, przy użyciu uchwytów (ręcznie) lub półautomatycznie z wykorzystaniem uchwytów próbek głowicy półautomatycznej LaboForce z ręcznie regulowanym naciskiem dla poszczególnych gniazd uchwytu (nacisk 0-20 N),
  4. polerko-szlifierka dwutalerzowa Alpha 200, ze sterowaniem elektronicznym, przeznaczona do szlifowania i polerowania materiałów na mokro, z użyciem tarcz i papierów ściernych o średnicach 200 mm i 250 mm. Płynna regulacja obrotów w zakresie 0-900 obr/min. Wyposażona w system automatycznego włączania /wyłączania wody oraz dyszę do opłukiwania mis.
  5. piła drutowa WS22 jest precyzyjnym urządzeniem do cięcia materiałów. Jest w szczególności przydatna do precyzyjnego cięcia materiałów twardych i kruchych, a także półprzewodnikowych. Możliwe wycięcie plasterków o grubość ok 10 mm o bardzo gładkiej powierzchni cięcia. Piła WS22 jest polecana do cięcia precyzyjnego przy niewielkiej stracie materiału, bez ryzyka uszkodzenia próbki na skutek nagrzewania czy odkształcenia.
  6. dygestorium,
  • Stanowisko obróbki cieplnej:

1.. piec komorowy typu FCF 4/160M przeznaczony jest do wygrzewania, prażenia, wypalania, spopielania materiałów, oznaczeń strat/ przyrostu masy, obróbki cieplnej, spiekania swobodnego. Umożliwia obróbkę cieplną do temperatury 1600°C. Piec wyposażony jest w mikroprocesorowy programator temperatury MRT-4 typu PID, który jest przeznaczony do pomiaru, regulacji i programowania temperatury.

  1. cieplarka firmy Binder służy do suszenia, wygrzewania/ starzenia materiałów w zakresie temperatur od 60°C do 230°C. Wyposażona jest w regulowaną klapę wylotu powietrza oraz zegar sterujący do programowania czasu pracy w zakresie od 0 do 120 min.
  2. uchwyt z dyszą wodną przeznaczony do wykonywania próby hartowności metodą Jominy.
  • Stanowisko preparatyki proszków (rozdrabnianie, mieszanie, stopowanie mechaniczne) oraz ich konsolidacji na drodze spiekania swobodnego:
  1. Młyn kulowy PM 100 firmy Retsch używany jest do rozdrabniania i mieszania proszków. Proces mielenia może zachodzić na sucho i na mokro.
  2. Piec muflowy typu FCF 5SHM przeznaczony jest do obróbki cieplnej i spiekania swobodnego materiałów w warunkach laboratoryjnych. Możliwa praca w sposób ciągły do temperatury 1220°C i okresowej w przedziale 1220 – 1300°C. Piec jest wyposażony w mikroprocesorowy programator temperatury MRT-4 typu PID, przeznaczony do pomiaru, regulacji i programowania temperatury.