Instytut Nauk Technicznych > Aktualności > Seminarium Naukowe_14.11.2022

Seminarium Naukowe_14.11.2022

14 listopada 2022 roku w Instytucie Nauk Technicznych odbyło się Seminarium naukowe z zakresu bezpieczeństwa nt. Skutków rosyjsko-ukraińskiej cyberwojny.

Prelegentami Seminarium byli pracownicy naukowi z trzech Ukraińskich Uniwersytetów, członków Naukowego Stowarzyszenia Cyberbezpieczeństwa:

– dr hab., prof. Roman Odarczenko (Kierownik Wydziału Systemów Telekomunikacyjnych i Inżynierii Radiowej – Narodowy Uniwersytet Lotniczy, Kijów)

– dr hab., prof. Serhii Hnatiuk (Prodziekan Wydziału Cyberbezpieczeństwa, Informatyki i Inżynierii Oprogramowania, Narodowy Uniwersytet Lotniczy, Kijów

– Maryna Yevdokymenko, prof. (V.V. Popovskyy Katedra Inżynierii Informatycznej, Charkowski Narodowy Uniwersytet Radioelektroniki, Kijów)

– dr hab. Hanna Martyniuk (p.o. kierownika Katedry Analiz Systemowych i Informatyki, Mariupolski Uniwersytet Państwowy)

– dr Tetiana Konrad (adiunkt w Katedrze Inżynierii Oprogramowania Wydziału Cyberbezpieczeństwa, Informatyki i Inżynierii Oprogramowania, Narodowy Uniwersytet Lotniczy, Kijów)

Podczas Seminarium omówiono zarówno rys historyczny konfliktu rosyjsko-ukraińskiego jak również jego skutki w obszarze cyberwojny. Przedstawiono główne inicjatywy cybernetyczne oraz podstawowe środki techniczne prowadzenia cyberwojny na Ukrainie. Omówiono także pośrednie skutki cyberwojny oraz wnioski i zalecenia istotne dla bezpieczeństwa w przyszłości.